/

اهنمای تمیز کردن و نگهداری از زیورآلات نقره

 

نقره ، یک فلز فوق العاده برای گردنبند ، انگشتر ، دستنبد و دیگر زیورآلات است. نقره ، انعطاف پذیر است و به همین دلیل می توان طرح ها و نقش های زیبایی را با استفاده از آن خلق کرد.

 

تمیز کردن زیورآلات نقره

زیورآلات نقره ، به مرور زمان سیاه و کدر می شوند.اگر سطح نقره خیلی سیاه نیست ، می توانید با استفاده از پارچه ی پولیش ، سطح آن را به آرامی تمیز کنید. پارچه های پولیش نقره ارزان هستند و دوام زیادی دارند.
اما اگر سطح نقره خیلی تیره است ، می توانید با استفاده از فویل آلومینیوم از شر این لایه ی سیاه خلاص شوید. بدین منظور ، ابتدا یک فویل آلومینیومی را در کف یک ظرف قرار دهید.

سپس نقره را روی این فویل بگذارید و روی آن آب نسبتا داغ (نه جوش) بریزید. اکنون دو قاشق غذاخوری جوش شیرین به آب اضافه کنید و خوب هم بزنید تا در آب حل شود.

اجازه دهید زیورآلات نقره ی شما به مدت بیست تا سی دقیقه در ظرف بماند. در نهایت نقره را آب بکشید و با استفاده از یک پارچه ی نرم خشک کنید. به این ترتیب ، نقره ی شما جلا و درخشش اولیه را باز می یابد.

 

تمیز کردن زیورآلات نقره ای که دارای سنگ هستند

بعضی از سنگ ها مثل اوپال یا مروارید ، شکننده و آسیب پذیر هستند.
اگر زیورآلات نقره ی شما دارای این سنگ هاست ، از راهنمایی های جواهر فروش مورد اعتماد خود برای تمیز کردن سنگ ها استفاده کنید.

نگهداری از زیورآلات نقره

رطوبت ، چربی پوست ، عطر ، لوسیون و محصولات مو ، باعث تیره و سیاه شدن نقره و از بین رفتن آن می شوند.
قبل از قرار دادن نقره در جای مخصوص ، آن را با استفاده از یک پارچه ی پولیش نقره به خوبی تمیز کنید.
نقره را در یک محل تاریک و خشک مثل جعبه یا کشوی کمد نگهداری کنید. نقره ها را به صورت فشرده کنار هم قرار ندهید و اجازه دهید هر یک از آن ها فضای کافی داشته باشند.

نقره ها نباید روی یکدیگر قرار گیرند یا با هم تماس داشته باشند. اگر این موارد را رعایت کنید ، نقره های شما برای سالیان سال ، درخشندگی و جذابیت خود را حفظ خواهند کرد.

در ساخت زیورآلات از چه نقره ای استفاده می شود؟

هنگام خرید زیورآلات نقره ، به عدد 925 (یا 92.5) دقت کنید. این عدد به معنای نقره ی استرلینگ است. نقره ی استرلینگ ، باکیفیت ترین نقره در بین آلیاژهای نقره به شمار می رود. این عدد به این معناست که در آلیاژ نقره ، از ۹۲/۵ درصد نقره و ۷/۵ درصد مس استفاده شده است.
نقره ، نرم و انعطاف پذیر است. از اینرو اگر فلزات دیگر به آن اضافه نشود ، زیورآلات نقره ی شما به راحتی دچار خط و خش خواهد شد.

مقالات مشابه